PORADY DLA PAR MŁODYCH

Zdjęcia ślubne to najpiękniejsza pamiątka, która przez długie lata przypominać będzie niezwykłą, zaczarowaną i bardzo romantyczną atmosferę panującą w tym wyjątkowym dniu. Dlatego właśnie, Narzeczeni wybierają fotografa na długo przed dniem ślubu i uzgadniają z nim wszystkie niuanse współpracy. Także polecam i zapraszam do konsultacji, a dodatkowo przedstawiam Wam krótki poradnik, który zawiera cenne wskazówki dzięki których będziecie wiedzieć, jak najlepiej prezentować się przed obiektywem, jak najbardziej malowniczo eksponować obrączki czy jak zachowywać się podczas oczepin, aby te niepowtarzalne chwile radosnej zabawy zostały doskonale uchwycone w kadry zdjęć. Wymienione w moim autorskim i napisanym w oparciu o wieloletnie doświadczenie elementarzu porady, pozwolą też uniknąć nieporozumień czy niewygodnych, niekomfortowych niedopowiedzeń, które potrafią zrujnować najlepiej nawet przygotowaną uroczystość. Dodatkowo, to właśnie po zapoznaniu się z moimi podpowiedziami będziecie mogli nie tylko cieszyć się pięknymi zdjęciami, ale i czuć się komfortowo podczas ich wykonywania, a przecież o to chodzi w idealnej współpracy ze ślubnym fotografem!

Przed Zaślubinami

 • Suknię ślubną i garnitur wybierzcie odpowiednio wcześnie, a na złożenie zamówienia w salonie czy u krawcowej zdecydujcie się dopiero na kilka tygodni przed Ślubem, ale w takim czasie aby np. krawcowa zdążyła tą suknię uszyć. Musicie wiedzieć, że większość Par Młodych (a zwłaszcza Panien Młodych) bardzo chudnie przed tym niezwykłym dniem, w konsekwencji czego wybrane i uszyte zbyt wcześniej kreacje po prostu źle leżą.

 • Dobrze będzie, jeśli Panna Młoda odpowiednio wcześniej przetestuje makijaż i fryzurę ślubną. Taki zabieg pozwoli przede wszystkim na wybranie najpiękniejszego wariantu – makijażu i fryzury, które nie tylko będą piękne w rzeczywistości, ale i atrakcyjne dla obiektywu aparatu. Wcześniejsze testy będą też świetną próbą generalną i sprawią, że w Dniu Ślubu wszystkie, związane z przygotowaniami czynności zostaną wykonane terminowo.

 • W planowaniu tej pięknej Uroczystości najważniejszy jest... dobry plan! Dlatego, na co najmniej tydzień przed Dniem Ślubu sporządźcie dokładne notatki, w których skrzętnie opiszecie harmonogram zaplanowanych wydarzeń. Jeśli ta czynność Was przerośnie poproście o pomoc najbliższą rodzinę, świadków, przyjaciół oraz osoby, które będą odpowiadać za oprawę ceremonii. A kiedy plan zostanie już dopięty na ostatni guzik, prześlijcie go swoim bliskim. Kiedy przyjaciele, świadkowie i rodzina zapoznają się z harmonogramem, na pewno pomogą Wam dopilnować rozkładu zajęć i przejmą na siebie część z organizacyjnych obowiązków.

 • W zamkniętym już harmonogramie zostawcie miejsce na niespodziewane wydarzenia. Bądźcie przygotowani na to, że letnia pogoda lubi płatać figle, a w środku najbardziej upalnego od dekady sierpnia może zdarzyć się oberwanie chmury. Na taką okazję miejcie na podorędziu parasol, dodatkowe rajstopy, tabletki od bólu głowy, bibułki matujące do twarzy czy lusterko i miniaturki kosmetyków, dzięki którym Panna Młoda będzie mogła szybko i dyskretnie poprawić naruszony przez deszczowe krople makijaż. Przede wszystkim jednak nauczcie się traktować drobne, na przykład pogodowe wpadki jako dobry omen, który nie tylko nie zniszczy Waszych ślubnych planów, ale i sprawi, że dzień, w którym powiecie sakramentalne „Tak” będzie pełen nietuzinkowych i przyjmowanych z uśmiechem, dodatkowych atrakcji, które na długo pozostaną w pamięci Waszej i Waszych serdecznych gości.

 • Ślub i wesele to jedne z najpiękniejszych chwil w życiu. Niestety, to także chwile najbardziej stresujące. A kiedy nerwy sięgają zenitu, plany stają dęba, a świat zaczyna się walić na głowę... tylko spokój może Was uratować! Jeśli nie zdążyliście wypisać wizytówek lub przyozdobić sali, nie róbcie tego w ostatniej chwili! Zamiast kreślić nazwiska rodziny i znajomych na ozdobnych kartach odpocznijcie, oddajcie się zadumie, zrelaksujcie się, a o rozwieszenie baloników czy ułożenie serwetek poproście świadków, rodzinę lub przyjaciół, czyli najbliższe Wam osoby, które chętnie pomogą Wam w tej ważnej chwili.

 • Wyśpijcie się! Nie zarywajcie nocy na ostatnie przygotowania i nie denerwujcie się zbytnio. Po prostu pójdźcie spać o wczesnej porze i obudźcie się pełni energii. Taki zabieg nie tylko ukoi nerwy, ale i sprawi, że w Dniu Ślubu będziecie wyglądali po prostu promiennie.

 • Cieszcie się każdą chwilą i pamiętajcie, że ten Wyjątkowy Dzień jest Waszym szczęściem, a nie uroczystością przygotowaną po to, żeby zadowolić niewidzianego od dekady wujka. Pamiętajcie też, że szczery uśmiech to najlepszy lek na chandrę i nieporozumienia. Mało tego szczery uśmiech to najbardziej pozytywny wirus, którym można zarazić wszystkich, zgromadzonych na tej Wyjątkowej Uroczystości gości.

Przygotowania Panny Młodej

 • Panna Młoda to największa ozdoba tego Wyjątkowego Dnia. To na niej skupia się uwaga wszystkich gości i oczywiście Przyszłego Męża. Niestety, to właśnie piękne Panny Młode najmocniej denerwują się wydarzeniami tej niezwykłej chwili. Dlatego, zamiast dostarczać Pannie Młodej dodatkowych nerwów, lepiej jest otoczyć ją wsparciem. Ważne jest, żeby Panna Młoda mogła zawsze liczyć na pomoc swoich bliskich i żeby nie była narażona na kąśliwe uwagi zawsze lepiej wiedzących cioć, samotnych specjalistek od szczęśliwego pożycia małżeńskiego. Choćby z uwagi na komfort przygotowań, Droga Panno Młoda, otocz się w Dniu Ślubu jedynie bliskimi przyjaciółmi i najdroższą rodziną. Tylko osoby, do których masz stuprocentowe zaufanie powinny być wtedy wokół Ciebie. A aktywność zgrai mądralińskich cioć i wszechwiedzących wujków niech ograniczy się do wyrażania zachwytu nad Twoją urodą i piękną suknią.

 • Piękna Panno Młoda pamiętaj, że ułożenie precyzyjnej fryzury i wykonanie idealnego makijażu trwa zdecydowanie więcej, niż przygotowanie dziennego koczka i casualowego make up'u. Dlatego makijażystkę oraz osobę, która będzie odpowiedzialna za wykonanie Twojego uczesania zaproś odpowiednio wcześniej tak, aby zostawić sobie furtkę na ewentualne poprawki.

 • Nigdy nie wykonuj makijażu ani nie układaj fryzury mając na sobie ślubną suknię. Pamiętaj, że lakier do włosów czy osypujący się puder może nie tylko zniszczyć delikatny materiał Twojej kreacji, ale i wyraźnie go poplamić. Zamiast tego ubierz się w rozpinaną, wygodną bluzkę bez golfa, którą po skończonych przygotowaniach będziesz mogła szybko zdjąć bez strat dla make up'u i pięknej fryzury. Pamiętaj też, że jeśli zamówiłaś zdjęcia z przygotowań to właśnie we wspomnianej już, wygodnej i rozpinanej bluzce zostaniesz na nich uwieczniona. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz nie tylko komfortową w noszeniu, ale i bardzo ładną i ponadczasową tunikę, w której będziesz się doskonale prezentować na ślubnych zdjęciach.

 • Postaraj się, aby makijaż i fryzura prezentowały się dobrze nie tylko na żywo, ale i na wykonywanych w trakcie Ślubu i wesela zdjęciach. Skonsultuj się z makijażystką i wybierz najbardziej optymalną i uniwersalną propozycję wizażu.

 • Postaraj się, aby pomieszczenie w którym będziesz przygotowywać się do wielkiego wyjścia było jasne, ładnie umeblowane, uporządkowane i przestronne. Poproś swoich najbliższych, aby wpuszczali do niego tylko wskazane przez Ciebie osoby. Nie chcesz przecież, aby podczas tak ważnych momentów Twoje skupienie zostało rozproszone wizytą wspomnianej już, wszechwiedzącej cioci!

 • Już podczas wykonywania makijażu i układania fryzury zdejmij z siebie ubrania, które są obcisłe i które mogą zostawiać na skórze nieestetyczne ślady. Zrezygnuj więc ze skarpetek czy mocno modelujących biustonoszy, których ramiączka potrafią niemiłosiernie wbić się w odsłonięte później przez dekolt sukni ślubnej łopatki.

 • Także przed przystąpieniem do wykonywania makijażu i fryzury wyjmij delikatnie suknię ślubną z pokrowca i powieś ja w dostępnym dla fotografa miejscu. Taki zabieg nie tylko sprawi, że Twoja kreacja doczeka się wyjątkowej sesji. Po prostu w ten sposób potraktowana suknia nie tylko się nie wymnie, ale i nie będzie się później nieprzyjemnie elektryzować.

 • Jeśli chcesz, żeby w chwilach przygotowania do Ślubu towarzyszył Ci fotograf uzgodnij z nim wcześniej, które momenty powinien uwiecznić na kliszy. Pamiętaj też, że naprawdę dobry fotograf w każdej, nawet najmniej komfortowej sytuacji zachowa się profesjonalnie! 

 • Zakładając suknię ślubną nie narzucaj na twarz ochronnej szmatki, która tylko teoretycznie ma uchronić kreację przed zabrudzeniami, a która w praktyce może zniszczyć Twój makijaż. Pamiętaj też, że zdjęcia z tego momentu także są piękną i wzruszającą pamiątką. Nie pozwól, żeby na fotografiach Twoja twarz była zakryta kawałkiem bawełnianej ściereczki!

 • Kiedy będziesz spryskiwać się perfumami unikaj wrażliwych okolic oczu i postaraj się kontrolować mimikę. Większość doświadczonych fotografów przyznaje, że ten piękny, malowniczy i bardzo atrakcyjny dla obiektywu moment psuje... grymas Panny Młodej, która nienaturalnie wykrzywia usta i w bardzo charakterystyczny sposób przymruża oczy.

 • Nie daj się popędzać! To, że Panu Młodemu wystarczy jedynie kilka minut na to, żeby włożyć przygotowany wcześniej garnitur nie oznacza, że Ty także masz bić w tej dziedzinie rekordy prędkości. Pamiętaj, że czas jest po Twojej stronie i że to Ty jesteś największą gwiazdą tego Wyjątkowego Dnia. A gwiazdom przecież wolno więcej...

Przygotowania Pana Młodego

 • Przygotowania Pana Młodego trwają zdecydowanie krócej od przygotowań Pięknej Młodej. 

 • Pan Młody nie może jednak zapomnieć o tym, że w tym Wyjątkowym Dniu on także powinien prezentować się nienagannie. Dlatego dobrze będzie, jeśli Przyszły Mąż otoczy się w chwili przygotowań sprawdzonymi przyjaciółmi, którzy pomogą mu dokładnie zawiązać krawat czy zapiąć spinki mankietowe.

Błogosławieństwo

 • W chwili błogosławieństwa nie śpieszcie się! Doceńcie ten niezwykły, wzruszający moment i zróbcie wszystko, aby został on pięknie utrwalony na zdjęciach. Dlatego postarajcie się, aby błogosławieństwo zostało udzielone w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i żeby brały w nim udział wszystkie, najważniejsze dla Was osoby.

 • Podczas zdjęć starajcie się ustawić tak, aby Wasze twarze były zwrócone przodem lub bokiem do okna, a naturalne światło pięknie otaczało zarówno Was, jak i ważne dla Was osoby.

Wyjście z domu do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego

 • Wyjdźcie z domu odpowiednio wcześniej, a do kościoła lub USC jedźcie okrężną drogą. Dzięki temu dotrzecie na miejsce w odpowiednim czasie, a więc w chwili kiedy zgromadzą się tam wszyscy goście.

 • Kiedy będziecie już na miejscu nie wysiadajcie od razu z samochodu, tylko zaczekajcie na fotografa. Zdjęcia prezentujące Nowożeńców spoglądających przez uchyloną (od strony Panny Młodej) szybę udekorowanego auta prezentują się po prostu fenomenalnie!

 • Wychodźcie z samochodu powoli i majestatycznie. Cieszcie się chwilą i nie zastanawiajcie nad tym, czy tren sukni jest na swoim miejscu i czy garnitur Młodego nie wygniótł się w podróży. Niech niuansami zajmą się Wasi najbliżsi. Zamiast tego Wy witajcie się ze zgromadzonymi gości i pozwólcie się w tym wyjątkowym momencie fotografować!

Ceremonia

 • Uczulcie gości, żeby weszli do kościoła w odpowiedniej chwili. Niech zaproszeni na Wasz Ślub bliscy nie gromadzą się na zewnątrz, nie palą papierosów, nie urządzają przyjacielskich pogawędek. Jeśli wśród zaproszonych osób znajdzie się kilku nonkonformistów poproście wcześniej swoich świadków, żeby zadbali o to, aby wyłamujący się z harmonogramu goście potulnie i o czasie weszli do wnętrza kościoła.

 • Pamiętajcie też, że nie tylko dla Was Zaślubiny są wyjątkową chwilą. Weźcie pod uwagę to, że także Wasi bliscy bardzo się wtedy denerwują i mogą czuć się zdezorientowani. Zadbajcie więc, aby usiedli w pierwszych ławkach tak, żebyście czuli ich obecność.

 • Jeśli wśród Waszych najbliższych są seniorzy poproście swoich przyjaciół, aby się nimi należycie zaopiekowali i wskazali wygodne miejsce w kościele.

 • Dalszych krewnych, koleżanki i kolegów poproście, aby zasiedli w ławkach jak najbardziej zbliżonych do ołtarza. Puste rzędy bardzo źle prezentują się na zdjęciach!

 • Jeśli goście zaczną gromadzić się przy wejściu poproście swoich bliskich, aby znaleźli im wygodne miejsce w ławach. Niech goście zostaną uczuleni, że podczas ceremonii nie powinni poruszać się po kościele.

 • Poproście jeszcze przed ślubem bliskich, żeby wyciszyli telefony komórkowe i inne, elektroniczne gadżety. Jeśli rodzina i przyjaciele będą chcieli robić Wam zdjęcia, niech wyłączą dźwięk migawki, zrezygnują z mocnych lamp błyskowych i starają się nie zakłócać pracy fotografa.

 • Krzesła świadków ustawcie w literę „V”. Wtedy, świadkowie będą siedzieli po Waszych bokach, co sprawi, że poczujecie się bardzo komfortowo, a na zdjęciach z ceremonii zostaną uwiecznione wszystkie, bliskie Wam osoby.

 • Do kościoła wchodźcie wolno i dostojnie. Nie patrzcie pod nogi, nie zapominajcie o uśmiechach i nie przejmujcie się łzami wzruszenia cisnącymi się do oczu!

 • Niech świadkowie idą za Wami oddaleni o kilka kroków – dzięki temu, fotograf robiący zdjęcia będzie mógł wykonać naprawdę zapierające dech w piersiach ujęcia.

 • Jeśli Pannę Młodą do ołtarza odprowadza ojciec, niech przyszła Żona pozwoli mu cieszyć się chwilą. Kiedy wzruszony tata zechce się zatrzymać i ucałować swoją małą księżniczkę, niech to zrobi!

 • Nie bójcie się czułości! Jeśli odczuwacie taką potrzebę, chwyćcie się za dłonie lub patrzcie sobie głęboko w oczy. Nie zwracajcie uwagi na to, co w tym czasie robi fotograf,  to najlepszy sposób na piękne, naturalne, wzruszające zdjęcia!

 • Kiedy będziecie wypowiadać słowa przysięgi, odwróćcie się do siebie, to Wasza chwila i to Wasze emocje są najważniejsze! Reszta świata w tym momencie nie jest istotna!

 • Obrączki trzymajcie dwoma palcami. Starajcie się je nakładać wolno i dostojnie. Patrzcie sobie raz w oczy, raz na splecione dłonie. Nie zapomnijcie o pocałunku!

 • Jeśli zdarzy się Wam upuścić obrączkę, nie przejmujcie się, to nie jest zły omen, tylko zabawna sytuacja, którą należy potraktować z humorem. Nie rzucajcie się szczupakiem za turlającą się po podłodze obrączką, niech jej schwytaniem zajmie się świadek.

 • Uzgodnijcie z księdzem odpowiedzialnym za Ceremonię, gdzie i kiedy składane będą podpisy. Jeśli to możliwe, zrezygnujcie ze składania podpisów w ciemnej zakrystii. Niezależnie od podjętej decyzji, poinformujcie o niej fotografa.

 • Do składania podpisów przygotujcie ładne, eleganckie i niezawodne pióra.

Wyjście z kościoła

 • Już po wszystkim, jesteście Małżeństwem! Cieszcie się chwilą, uśmiechajcie do gości, przyjmujcie gratulacje. Następnie, wyjdźcie z kościoła powolnym, dostojnym krokiem.

 • Jeszcze w trakcie ustalania daty Ceremonii zapytajcie księdza, czy wyraża zgodę na to, aby Wasi bliscy obrzucili Was ryżem, płatkami kwiatów lub monetami. Jeśli ksiądz wyrazi aprobatę,  poproście gości o przygotowanie sporej ilości odpowiednich „akcesoriów”.

 • Poproście bliskich, aby ryż, płatki kwiatów lub monety wyrzucali do góry, a nie pod Wasze nogi. Dzięki temu fotograf będzie mógł wykonać naprawdę spektakularne zdjęcia, a Wy nie poczujecie się jak w trakcie groźnego bombardowania.

 • Jeśli chcecie mieć zdjęcie grupowe przed kościołem, poinformujcie o tym zarówno swoich gości jak i fotografa. Postarajcie się też, aby zdjęcie grupowe zostało wykonane jeszcze przed składaniem życzeń.

 • Gości do zdjęcia grupowego powinni ustawić świadkowie, to oni najlepiej wiedzą, kto jest kim! Bądźcie jednocześnie otwarci na sugestie fotografa, który być może poprosi o to, aby wysoki wujek staną w ostatnim rzędzie, a do rzędu pierwszego, przepuścił niziutką ciocię.

 • Podczas przyjmowania życzeń bądźcie po prostu szczęśliwi i naturalni. Pozwólcie fotografowi na wyszukiwanie jak najlepszych ujęć

Przyjęcie weselne

 • Po przyjeździe na przyjęcie weselne, poczekajcie na fotografa. Dzięki temu będziecie mogli liczyć na piękne zdjęcia sprzed sali restauracyjnej.

 • Nie zapomnijcie poinformować fotografa o tym, w którym miejscu odbędzie się powitanie chlebem i solą oraz rzucanie kieliszkami. Ujęcia prezentujące te piękne, tradycyjne ceremoniały to punkt obowiązkowy w albumie Nowożeńców!

 • Podczas powitania chlebem i solą zachowujcie się naturalnie, nie mrużcie oczu, nie róbcie grymasów i pozwólcie się do woli fotografować.

 • Jeśli Pan Młody zdecyduje się przenieść Pannę Młodą przez próg, niech fotograf wejdzie jako pierwszy. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za oprawę zdjęciową będzie mogła uchwycić najpiękniejsze i najbardziej widowiskowe kadry.

 • Kiedy przyjdzie czas na rzucanie kieliszkami,  ustawcie się tak, aby za Waszymi plecami było naprawdę dużo miejsca. Dzięki temu będziecie mogli spokojnie rozbić szkło, bez zamartwiania się o to, czy nie wycelujecie przypadkiem w gości i nikomu nie zrobicie krzywdy.

 • Postarajcie się rzucić kieliszkami jednocześnie, to nie tylko świetna zabawa, ale i piękny pomysł na weselne zdjęcia. Najlepiej będzie, jeśli po cichu policzycie do trzech. Nie zwracajcie przy tym uwagi na chaotyczne odliczanie orkiestry czy gości. Postarajcie się nie mrużyć oczu, nie zaciskajcie ust, unikajcie mało fotogenicznych grymasów.

 • Bawcie się do woli, to Wasze wesele! Zacznijcie od pierwszego tańca. Wykonując go, pozwólcie się podziwiać zebranym gościom.

 • Ustalcie z orkiestrą rodzaj muzyki.

 • Dużo tańczcie i bierzcie czynny udział w weselnych zabawach. Bawcie się w parze i w gronie przyjaciół. Wskażcie fotografowi najważniejsze dla Was osoby i poproście, aby robił im zdjęcia z największą częstotliwością.

 • Jeśli Wasze wesele mają ubarwić jakieś atrakcje, dodatkowy występ czy pokaz sztucznych ogni, koniecznie uprzedźcie o tym fotografa.

 • Niezależnie od tego, jak podczas oczepin ustawią się goście, najlepiej będzie, jeśli Panna Młoda swój ślubny welon wyrzuci wysoko i daleko do tyłu.

 • Tort weselny postarajcie się podać jako pierwszy, główny deser, wtedy smakuje najlepiej! Ciasto krójcie wspólnie, trzymając splecionymi dłońmi nóż. Jeśli chcecie, częstujcie się wzajemnie ciastem, a ukrojone kawałki przekazujcie gościom.

 • Jeśli chcecie, żeby tort był podany na początku, zróbcie tak! Nie dajcie sobie narzucić innego planu.

 • Postarajcie się dokładny plan wesela uzgodnić z orkiestrą i obsługą sali. Zadbajcie, aby podziękowania od bliskich i wręczanie prezentów nie odbywało się później niż o godzinie 22, kiedy zebrani na przyjęciu goście ładnie wyglądają i nie są zmęczeni zabawą. Spróbujcie też wkomponować w przebieg wesela oryginalne atrakcje, na przykład puszczanie lampionów.

 • Ustalcie z fotografem dokładny, godzinowy przebieg wesela. Postarajcie się zaplanować całość tak, aby ważne elementy, oczepiny, krojenie tortu, zabawy, odbyły się przed godziną 24 w nocy. Po tym czasie goście zwykle nie są już w dobrej formie, a Wy musicie płacić za dodatkowy czas pracy fotografa.

Mam nadzieję, że poradnik pomoże Wam przygotować się do tego wyjątkowego dla Was dnia.